Jeśli chcesz sprawdzić, jak banki widzą twoją historię kredytową, to sięgnij do raportu BIK. Znajdziesz tam informacje o swoich zobowiązań, o terminowości spłat, a także ocenę twojej sytuacji płatniczej. To pierwszy krok do oceny zdolności finansowej, którą przeprowadzają instytucje finansowe.

Przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie prosty poradnik, jak pobrać raport BIK. Krok po kroku pokażemy ci, co zrobić, aby pobrać kompletny raport. Z naszą instrukcją łatwo wygenerujesz sprawozdanie i samodzielnie sprawdzisz, jak wygląda twoja sytuacja kredytowa (np. czy ktoś nie wyłudził kredytu na twoje nazwisko!). Zaczynajmy!

Krok 1 – załóż konto BIK

Pierwszym krokiem jest założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Link do właściwej strony jest TUTAJ. Potrzebne będą:

1. twoje dane osobowe

krok 1 BIK raport

2. dokument tożsamości

dowód osobisty BIK raport

3. adres zamieszkania

Adres BIK raport

Jak widzisz, wymagany jest dowód osobisty, by założyć konto. A co wówczas, gdy takiego dokumentu nie masz, ale za to posiadasz polski paszport lub kartę pobytu? W takiej sytuacji formularz rejestracyjny otrzymasz listem poleconym na wskazany przez ciebie adres.

Aby konto zostało aktywowane, konieczny będzie przelew weryfikacyjny.

 

Krok 2 – zrób przelew w celu weryfikacji konta BIK

Przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł MUSI być z konta osoby, która zakłada konto. To zabezpieczenie przed wyłudzeniem informacji przez osoby trzecie. Dane z formularza rejestracyjnego BIK muszą zgadzać się z danymi w banku

Dla twojej wygody BIK wprowadził płatność internetową, która obsługuje wszystkie najpopularniejsze banki działające w Polsce. Jeśli jednak na liście nie znajdziesz swojego banku, zrób po prostu przelew tradycyjny.

 

Krok 3 – odbierz e-mail z linkiem

Jeśli dane z przelewu i z formularza rejestracyjnego są zgodne, to na skrzynkę e-mail (podałeś ją w kroku nr 1) otrzymasz e-mail z linkiem do aktywacji konta BIK

Ale uwaga! Z racji tego, że w treści wiadomości jest umieszczony link, niektóre programy pocztowe mogą uznać tę wiadomość za spam. Dlatego pamiętaj sprawdzić nie tylko główną skrzynkę odbiorczą na poczcie, ale także skrzynkę SPAM oraz skrzynkę OFERTY.

Znalazłeś? Zatem otwórz mail, kliknij link i poczekaj.

 

Krok 4 – odbierz sms

Na podany przez ciebie numer telefonu otrzymasz sms z kodem weryfikacyjnym. Przepisz ten kod na stronę www, a następnie ustal hasło do systemu BIK. Pamiętaj – musi to być silne i bezpieczne hasło, w końcu chodzi o zabezpieczenie danych o twojej sytuacji finansowej.

 

Krok 5 – zaloguj się na konto BIK

Gratulujemy, właśnie założyłeś konto w Biurze Informacji Kredytowej. Teraz możesz już zalogować się do konta i skorzystać z raportu BIK. Do logowania potrzebny jest twój adres e-mail, hasło, a system dodatkowo wymusi wpisanie wybranych cyfr z twojego numeru PESEL.

logowanie BIK raport

 

Krok 6 – znajdź raport BIK w panelu użytkownika

Po zalogowaniu się wejdź w twój profil główny i na górnym pasku menu wybierz Raporty, a następnie kliknij „Raport o mnie”. Pojawi się okno „Sprawdź ofertę” i gdy klikniesz przycisk, przeniesiesz się do pełnej oferty BIK.

p;anel klienta BIK

 

Krok 7 – zakup raportu

Masz do wyboru m.in. roczny Pakiet BIK czy Pakiet BIK Bezpieczna Rodzina (alerty BIK). Nas interesuje w tym momencie jednorazowy raport BIK, który pokaże historię zobowiązań kredytowych, ocenę punktową BIK oraz wskaźnik twojej sytuacji finansowej. 

W tym momencie kosztuje on 54 zł. Kliknij „Wybierz” przy tej pozycji, a następnie „Kontynuuj”. Pozostało ci tylko potwierdzić zamówienie i opłacić usługę (masz do wyboru m.in. BLIK, szybki przelew, karta płatnicza). 

Gotowy raport pojawi się do pobrania w sekcji RAPORTY w panelu użytkownika.

 

Jak czytać raport BIK

Z raportu dowiesz się, jak spłacałeś kredyty i pożyczki, możesz sprawdzić twój indywidualny rating kredytowy czy zweryfikować aktualne zobowiązania.

Raport BIK to także informacja o tym, który kredyt został spłacony przed czasem i jakim okresie. Jest to o tyle istotne, że być może przysługuje ci z tego tytułu proporcjonalny zwrot prowizji i kosztów od banku.

Jeśli nie wiesz, jak zinterpretować raport, jak znaleźć informacje o wcześniejszej spłacie i zwrocie prowizji, Odbierz Pieniądze z chęcią ci w tym pomoże. O tego przecież jesteśmy i na tym przecież się znamy. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Finansową od A do Z.