Warunki zwrotu prowizji i innych kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu są w sumie czytelne, a ustawa o kredycie konsumenckim nie pozostawia wątpliwości. A jednak banki nie są skore, aby te pieniądze zwracać i trzeba o nie powalczyć. Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby rozpocząć skuteczne odzyskiwanie prowizji?

Nie ma to znaczenia, czy kredyt zaciągnięty był na 3, czy na 13 lat. Jeśli udało Ci się go spłacić przed terminem, to bank ma obowiązek rozliczenia się z Tobą. I bynajmniej nie oznacza to przesłanie Ci pisma “Dziękujemy za wcześniejszą spłatę”. 

Rozliczenie oznacza de facto przeliczenie kosztów obsługi kredytu, takich jak na przykład prowizja czy opłaty administracyjne. I to właśnie o zwrot tych kosztów możesz wnioskować. Ba! Nawet musisz! 

Czekanie na bank

Jak widzisz, teoretycznie sprawa jest prosta – spłacony kredyt przed terminem, przeliczenie kosztów przez bank, zwrot na rachunek klienta. Niestety, z przykrością musimy przyznać, że tak łatwo to nie działa. Banki unikają zwrotów, jak tylko mogą. Oczywiście zdarzają się przypadki, że bank sam z własnej woli odda pieniądze, ale są to raczej incydentalne i przypadkowe wydarzenia. 

A Ty przecież nie chcesz zdać się na przypadek, jeśli chodzi o Twoje pieniądze, prawda?

Dlatego przygotuj się do tego, że o zwrot prowizji i kosztów będziesz musiał powalczyć. Zajmie to może kilka tygodni, może trochę dłużej – ale przecież to Twoje pieniądze, Twoje! 

Jak się zabrać za odzyskanie pieniędzy z banku?

Po pierwsze – umowa zawarta z bankiem – to tam znajdują się wszystkie regulacje dotyczące okresu kredytowania czy opłat. Sęk w tym, że jeśli umowa jest sprzed 5-10 lat, to pewnie nie trzymasz jej w szufladzie koło łóżka. Zacznij więc od znalezienia umowy z bankiem, bo bez tego może być trudno (choć nie niemożliwie). Ale spokojnie, jeśli okaże się, że nie możesz jej odnaleźć, w naszej Kancelarii poradzimy sobie i bez umowy.

Druga rzecz, którą warto mieć, to dokumenty przesłane przez bank przy rozliczeniu kredytu – przejrzyj dokładnie korespondencję, być może wśród niej znajdzie się dokument, w którym bank napisał, w jaki sposób rozliczył kredyt. I nie zapomnij o bankowości elektronicznej! Może być tak, że stosowna wiadomość czeka nieodczytana gdzieś wśród wielu innych przesłanych przez bank drogą elektroniczną.

Przydać się może także raport z BIK, w którym znajduje się historia Twoich zobowiązań. Pisaliśmy o tym przy okazji artykułu “Czy ktoś wziął na mnie kredyt?”. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z naszą kancelarią – zakup i analizę raportu BIK bierzemy na siebie.

Mam dokumenty i co dalej?

Wiesz, że spłaciłeś wcześniej kredy, masz umowę zawartą z bankiem – pytanie, co teraz? Wyślesz pismo licząc, że bank Ci odda pieniądze ot tak? A skąd będziesz wiedział, że wyliczenia banku są rzetelne i prawidłowe? (o ile w ogóle “od ręki” zwrócą pieniądze). Rzecz jasna możesz spróbować powalczyć z bankiem na własną rękę, ale…

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców z Odbierz Pieniądze. Odzyskaliśmy pieniądze dla dziesiątek klientów, mamy wsparcie prawników, mamy doświadczenie w tym, jak rozmawiać z Pekao, a jak z Santander. 

Dlatego jeśli zależy Ci na 1) pieniądzach, 2) czasie, 3) spokojnej głowie – daj działać nam! Skontaktuj się i odbierz pieniądze!