Wybór banku to nie jest prosta rzecz. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak na przykład bezpieczeństwo środków, dostępność placówek czy opłaty bankowe. Najlepszy bank dla jednej osoby może niekoniecznie być najlepszy dla innej. Z tego powodu ważne jest, aby sprawdzić, który z nich najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Na co więc zwrócić uwagę? Czy znaczenia ma fakt, że ten jest z polskim kapitałem, a ten z zagranicznym? A może decydujące jest to, kto jest głównym udziałowcem? Kryteriów może być wiele, a my postaramy się nieco pomóc. Oto lista największych banków komercyjnych działających w Polsce.

Czym warto się kierować przy wyborze banku?

Wiele osób w pierwszej kolejności bierze pod uwagę renomę – czy bank jest znany, czy ma historię, z której można coś wyczytać. Innym ważnym czynnikiem jest wygoda. Klienci sprawdzają i porównują, czy bank ma oddziały w pobliżu miejsca zamieszkania albo z jak wielu bankomatów można korzystać. Obecnie niezwykle istotne jest także to, czy bank wspiera wygodną bankowość elektroniczną (np. czy ma łatwą w obsłudze aplikację bankową).

Trudno pominąć też kwestię kosztów, dlatego warto sprawdzić, jakie opłaty pobiera bank od transakcji i czy oferuje jakieś specjalne udogodnienia lub korzyści podczas korzystania z jego usług. Na koniec opinie klientów – warto ich poszukać i przeczytać, aby sprawdzić, jak bardzo są oni zadowoleni z wybranego przez siebie banku. Tylko czy wiedząc to wszystko, można wyciągnąć jakieś jednoznaczne wnioski??

Najpopularniejsze i największe

Gdy planujesz zakup telewizora lub lodówki albo gdy wybierasz hotel na wakacje, bardzo często kierujesz się opiniami i rankingami. Opinie, choć subiektywne, dają pewien obraz. Rankingi z kolei zwykle porównują twarde dane, więc są bardziej miarodajne. Rankingi banków działających w Polsce też oczywiście istnieją. Możemy porównać, który z nich ma największe rezerwy, który z nich ma najwięcej klientów albo który z nich odnotował zysk lub stratę.

Od wielu lat na pudle i to na najwyższym stopniu podium w bankowym wyścigu po klienta znajduje się Bank PKO BP. To z jednej strony długoletnia historia, a z drugiej gęsta sieć placówek i bankomatów sprawiają, że cieszy się on niezmienną popularnością. Warto także odnotować fakt, że PKO BP zgromadził najwięcej aktywów (wg danych za I kw. 2022 r. to aż 421,576 mld zł), co czyni go największym bankiem w Polsce. Potwierdzają to także dane o liczbie klientów – w tej kategorii również jest liderem.

Tuż za PKO BP w rankingu największych i najpopularniejszych banków znajduje się polski bank Pekao (to w dużej mierze również zasługa długoletniej historii), a dalej Santander Bank Polska

Tuż za pudłem znajdują się banki ING oraz mBank. Biorąc pod uwagę wartość aktywów i liczbę klientów nie brakuje im wcale tak dużo, by wskoczyć na miejsce numer 3. Jednak do „srebrnego medalu” dzieli ich już spory dystans, a pozycja lidera PKO BP wydaje się niezagrożona.

Rynek usług bankowych w Polsce jest dynamiczny. Pojawiają się nowe podmioty, a inne na mocy decyzji BFG są przymusowo przejmowane. Zmienia się prawo (jak choćby to dotyczące WIBOR). Jeśli więc stajesz przed decyzją, który bank wybrać, to przejrzyj listę banków i zapoznaj się z ich wynikami. Wówczas łatwiej będzie ci wybrać najlepszy bank, czyli taki, który spełnia twoje oczekiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *