Pozytywna decyzja banku o udzieleniu nam kredytu oraz przyznana kwota zależy od naszej zdolności kredytowej. Bank, udzielając nam kredytu, zobowiązany jest sprawdzić naszą wiarygodność – udzielenie kredytu osobie, która przeszła taką weryfikację pozytywnie, znacząco zmniejsza ryzyko braku płatności. Jest to również ważna informacja dla samego kredytobiorcy – jeśli nie wykazujemy zdolności kredytowej, nie stać nas na kredyt w kwocie, o jaką wnioskujemy. Okazuje się jednak, że wiele osób może w dość łatwy sposób zwiększyć zdolność kredytową. Jak poprawić wiarygodność kredytową?

Sztuczne podnoszenie zdolności kredytowej na niekorzyść kredytobiorcy

Zanim wcielimy w życie kilka prostych porad, jak zwiększyć zdolność kredytową, należy wspomnieć, że informacja o niej jest ważna nie tylko dla kredytodawcy, ale również kredytobiorcy. Aby móc spłacać raty bez opóźnień i nie wpaść w spiralę zadłużenia, kredyt nie może być nadmiernym obciążeniem. Należy realnie ocenić swoje możliwości i przede wszystkim do nich (a nie do oczekiwań) dostosować wysokość rat.

Kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy na wysoką kwotę, możemy w znaczący sposób podnieść naszą wiarygodność, poprzez uregulowanie obecnych zadłużeń:

  • spłata innych kredytów
  • spłata pożyczek
  • spłata i zamknięcie karty kredytowej
  • spłata i zamknięcie linii kredytowej

Spłacając swoje zobowiązania przed czasem, mamy szansę uzyskać zwrot kosztu kredytu. Proporcjonalny zwrot prowizji, marży i innych opłat należy nam się w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego oraz pożyczek.

Przy sprawdzaniu zdolności kredytowej uwzględniona zostanie cała nasza historia – to jakie obecnie posiadamy zobowiązania oraz jakie kredyty i pożyczki posiadaliśmy w przeszłości. Regularne spłaty rat, karty kredytowej czy linii kredytowej działa na naszą korzyść. Nie musimy więc wstrzymywać się przed korzystaniem z takich produktów, jeśli w przyszłości planujemy kredyt na wysoką kwotę.

Poprawa zdolności kredytowej – większe dochody kredytobiorcy

W zwiększeniu zdolności kredytowej pomoże nam również zwiększenie dochodów. Aby nie podnosić wiarygodności w sposób sztuczny, powinniśmy postarać się o realną podwyżkę czy dodatkowe zlecenia. Jednorazowy dodatkowy dochód, nawet jeśli zwiększy nasze szanse na kredyt, nie odzwierciedli naszej sytuacji finansowej i utrudni właściwą ocenę możliwości spłaty kredytu. Ponadto, aby znacząco zwiększyć zdolność kredytową, możemy zawnioskować o kredyt wraz z drugim kredytobiorcą.

Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z faktu, że wielokrotne sprawdzanie zdolności kredytowej w krótkich odstępach czasu zmniejsza naszą zdolność kredytową. Jeśli więc wnioskowaliśmy o kredyt w kilku bankach na przestrzeni kilku dni, warto odczekać miesiąc lub dłużej, zanim zgłosimy się do kolejnej instytucji finansowej.

Podpisując umowę o kredyt, warto dopytać o warunki dla osób, które oprócz kredytu posiadają w banku inne produkty. Może okazać się, że otwierając rachunek, znacząco zmniejszymy koszty kredytu, zyskując kilka tysięcy złotych.