Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? No właśnie! Zadajesz sobie takie pytanie, bo nie masz pewności, czy wszystko jest OK. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co zrobić krok po kroku.

Wyobraź sobie taką sytuację – chcesz kupić na raty odkurzacz i płytę indukcyjną, idziesz do sklepu, wybierasz towar i udajesz się do punktu obsługi klienta, żeby rozłożyć zakup na raty.
A tu nagle informacja: “Przykro mi, bank odmówił rat z powodu zadłużenia”. Jakiego zadłużenia? O co chodzi? Czy ktoś wziął na mnie jakiś kredyt albo pożyczkę- chwilówkę?

Tym gorzej, gdy taką nowinę dostajesz wraz z wezwaniem do zapłaty. “Szanowny Panie/Szanowna Pani, w związku z zobowiązaniem o numerze… wzywamy do natychmiastowej spłaty…” itd.

Chcielibyśmy przyznać, że to historie zmyślone, ale niestety tak nie jest. Każdemu może się przydarzyć taka nieprzyjemna historia, w której okazuje się, że ktoś zaciągnął kredyt na nasze nazwisko. 

Chroń swoje dane

W czasach, gdy wszyscy słyszeli o RODO, wydawać się może, że nasze dane są chronione i nic złego nie może się zdarzyć. Tak sądzisz? 

Otwórz teraz swojego maila i sprawdź skrzynkę ze spamem. Widzisz, ile tam jest wiadomości nie tylko reklamowych, ale także takich, które miały na celu wyłudzić Twoje dane. Tak samo jest z sms-ami. Wystarczy przypadkowe kliknięcie i programy szpiegujące zostają zainstalowane na naszym laptopie lub komórce. Zjawisko to określa się jako “phishing”

Pewnie powiesz, że nigdy w nic takiego nie klikasz. To super, tak trzymaj! Ale niestety, Twoje dane mogą wypłynąć także w inny sposób. Wystarczy, że na przykład dostawca telewizji kablowej będzie miał wyciek danych i w ten sposób Twój PESEL lub adres przestaną być chronione.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Na szczęście możesz dość łatwo sprawdzić, czy ktoś zaciągnął kredyt lub pożyczkę na Twoje nazwisko. Możesz to zrobić za pomocą Biura Informacji Kredytowej (BIK) lub też sprawdzając swoje dane w rejestrach dłużników (np. Krajowy Rejestr Dłużników – KRD). 

Różnica pomiędzy BIK a rejestrami dłużników jest taka, że raport BIK pokazuje całą Twoją historię kredytową, a więc Twoje bieżące zobowiązania oraz informacje o tym, jak spłacałeś wcześniejsze kredyty i pożyczki. Wystarczy zalogować się na stronie BIK i wykupić raport.

My też korzystamy z BIK

Raport BIK jest niezwykle pomocny i można z niego wiele wyczytać. W naszej Kancelarii Finansowej korzystamy z niego za każdym razem, gdy zgłasza się do nas klient, który chce odebrać pieniądze ze wcześniejszą spłatę kredytu/pożyczki. To na podstawie tego raportu proponujemy ścieżkę działania i pokazujemy, które koszty będziemy w jego imieniu odbierać od banku. 

A że działamy przejrzyście i transparentnie, to raport BIK generowany jest na nasz koszt – klient na każdym etapie współpracy powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie, bez żadnej presji, że musi za coś “w ciemno” zapłacić. Tak właśnie działamy! 

Spłaciłeś kredyt przed czasem? Skontaktuj się z nami! Na podstawie raportu BIK powiemy Ci, jaką kwotę odbierzemy z Twojego banku.