Wokół nas można usłyszeć informacje o rosnącej lub malejącej zdolności kredytowej. Gdy chcesz coś kupić na raty (nie ważne, czy chodzi czajnik, czy trzypokojowe mieszkanie), sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa. Na pierwszy rzut oka prawdopodobnie każdy wie, o czym mowa. Ale czy na pewno?

Moglibyśmy powiedzieć, że zdolność kredytowa to kwota (wartość), jaką jesteś w stanie spłacić w umówionym terminie — i na tym skończyć artykuł. To jednak nie jest takie proste,
a ocena zdolności kredytowej jest procesem złożonym. 

Instytucja finansowa, do której zgłaszasz się po kredyt czy pożyczkę, musi ustalić, czy dajesz rękojmie spłaty zobowiązania, to znaczy, czy oddasz pożyczone pieniądze wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie kredytu/ pożyczki. Dlatego właśnie analityk finansowy bierze Cię dokładnie pod lupę. Ale co właściwie sprawdza?

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Na ocenę zdolności składa się kilka elementów. Po pierwsze – uzyskiwane dochody oraz źródło ich pochodzenia. Po drugie – rozchody (czyli stałe opłaty takie jak czynsz, prąd, gaz itd.). Po trzecie – aktualne zobowiązania (np. raty na telefon, poręczenia). Chodzi więc
o matematyczne porównanie, czy osiągane dochody (pkt. 1) dają gwarancję, że przy ustalonych kosztach (pkt. 2 i pkt.3), będziesz w stanie spłacać terminowo nowe zobowiązanie

Jeśli myślisz, że działa tu prosta arytmetyka, to niestety musimy Cię rozczarować. Każda instytucja ma swój własny algorytm matematycznie oceniający zdolność kredytową. To wciąż jednak nie koniec analizy.

Oprócz samych kwot brane są jeszcze pod uwagę takie rzeczy jak na przykład Twój wiek, miejsce zatrudnienia, stan cywilny oraz (i to bardzo ważne!!!) historia spłat wcześniejszych zobowiązań. 

Czy można poprawić swoją zdolność kredytową?

Oczywiście matematyka nie kłamie i jeśli zarabiasz kwotę X, to nie dostaniesz kredytu przekraczającego Twoje zdolności dochodowe. Nie możesz, rzecz jasna, oszukiwać i podać innej kwoty celem polepszenia wyniku. Zawsze możesz dostać podwyżkę w pracy (czego Ci gorąco życzymy) i tym samym podnieść swój osobisty rating. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak jeszcze możesz sobie pomóc, przeczytaj nasz artykuł na ten temat, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Przypominamy tylko, że jedną z metod jest wcześniejsza spłata kredytu/pożyczki.
To jasny sygnał dla analityków w banku, że dobrze gospodarujesz pieniędzmi oraz że masz zasoby i możliwości do spłaty zobowiązań. Taki ruch znacząco poprawia Twoją historię kredytową. 

No i jest jeszcze jeden plus! Po wcześniejszej spłacie kredytu/pożyczki możesz dochodzić swojego prawa do proporcjonalnego zwrotu kosztów – reguluje to ustawa o kredycie konsumenckim. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, nie dysponujesz czasem lub nie masz do tego głowy — my zrobimy to za Ciebie, a właściwie — dla Ciebie.