Co rusz słyszymy o RODO, RPP, o NNW, AC i innych, a wśród powszechnie stosowanych skrótowców jest jeden, który trzeba poznać. I nie chodzi bynajmniej o samo rozszyfrowanie skrótu. Dla własnego dobra lepiej wiedzieć, co to jest RRSO i dlaczego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest tak ważna?

 

Nie ma się co oszukiwać, branie kredytu lub pożyczki to powszechna praktyka. Gdy potrzebujemy pieniędzy na zakup auta czy na jakiś zagraniczny, wymarzony wyjazd, to oczywiście możemy odkładać na ten cel pieniądze. Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka. Tylko że najczęściej nie chcemy czekać na efekt naszego comiesięcznego chomikowania. Pozostaje więc pożyczyć pieniądze!

 

Pytanie tylko, gdzie wziąć kredyt/pożyczkę i przede wszystkim ile to będzie kosztowało. Tu właśnie wkracza RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To wskaźnik, który pozwala porównać oferty i ocenić faktyczny koszt kredytu czy pożyczki.

Co wpływa na wysokość RRSO?

Można po prostu sięgnąć do ustawy o kredycie konsumenckim i dowiedzieć się, że RRSO oznacza “całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”.  Proste?

 

No chyba nie do końca, dlatego postaramy się pomóc. Po pierwsze, mowa o koszcie ponoszonym przez konsumenta. Wniosek z tego taki, że nie dotyczy to sytuacji, gdy pieniądze pożyczane są przez firmy lub na potrzeby działalności gospodarczej. Po drugie – całkowity koszt. RRSO obejmuje więc wszystkie opłaty, które ponosi konsument z tytułu kredytu czy pożyczki. Są to rzecz jasne odsetki, ale także marża, prowizja czy inne opłaty (np. obowiązkowe ubezpieczenie, opłaty brokerskie, opłata przygotowawcza). 

Jak wylicza się RRSO?

I znowu moglibyśmy odwołać się wyłącznie do ustawy i przekopiować tu specjalny wzór matematyczny, według którego wylicza się RRSO. Do wzoru podstawia się między innymi okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej kolejnej wypłaty, czy wartość wypłacanej transzy. Uwierzcie, to nie jest proste obliczenie.

 

Jest jednak na to sposób – można skorzystać z licznych kalkulatorów online albo umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym. Banki i parabanki mają także obowiązek prezentowania RRSO swoich produktów m.in. w materiałach promocyjnych. 

 

Po co jest RRSO?

 

Co nam daje sprawdzenie RRSO kredytu i pożyczki? Po pierwsze, wiemy, ile realnie kosztuje nas pożyczenie pieniędzy. Bo prawdziwym kosztem nie są tylko odsetki (w skali roku), ale może to być multum innych opłat. Po drugie, wskaźnik RRSO pozwala porównać produkty kilku podmiotów. Ale z tym ostrożnie – to tylko orientacyjne porównanie, trzeba pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach (czyli w zawieranej umowie). 

Pozostałe koszty kredytu – czy trzeba na nie zwracać uwagę?

Wiele osób niestety patrzy tylko na oprocentowanie kredytu czy pożyczki, a to błąd. Konsument często ponosi także inne koszty takie jak marża, prowizja za udzielenie kredytu itd. One także mogą wpływać na wysokość comiesięcznej raty. 

 

Trzeba także pamiętać, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki, kredytobiorcy przysługuje prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji bankowej oraz innych dodatkowych kosztów kredytu. 

Jeśli Ciebie spotkała taka sytuacja, że oddałeś pieniądze do banku lub parabanku, spłaciłeś kredyt przed czasem albo skonsolidowałeś swoje zobowiązania, to wykorzystaj to, skontaktuj się z nami i ODBIERZ PIENIĄDZE, które Ci się należą.